вторник, 17 февраля 2015 г.

Урок української літератури у 6-му класі

Тема : Максим Рильський. Відомості з біографії письменника. Поезія «Пісні». Вияв глибокої поваги до «братніх на землі пісень», до народів, які їх створили.
Мета : Ознайомлення учнів з життям та творчістю письменника, допомогти усвідомити ідейно-художній зміст вірша «Пісні»; розвивати навички виразного читання вірша, коментування змісту, висловлення власних думок з приводу прочитаного; виховувати повагу і любов до своєї культури та надбань інших культур світу.
Методично-дидактичне забезпечення: роздавальний матеріал, картки
Технічне забазпечення: мультимедійна установка, ноутбук
Тип уроку : вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент (запис у робочі зошити число і класна робота).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Мабуть, кожна людина ставить собі питання: «Що найважливіше у моєму житті?». Одні відповідають, що рідні та близькі люди, улюблена робота, інші обирають матеріальні цінності.
·        А ви як вважаєте, що для вас є найціннішим?

Плине час, гине у вогні матеріальна культура, але вічними і незнищенними залишаються духовні цінності.

Погляньте на екран і прочитайте тему уроку.   Слайд 1
·        Як ви думаєте, що ми сьогодні будемо робити на уроці?
Висновок : Так, ми сьогодні спробуємо сприйняти і усвідомити поезію на особистісному рівні, тому безпосередньо будемо звертатися до свого внутрішнього «я» і пізнавати себе на матеріалі творчості письменника.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
На попередніх уроках, опрацьовуючи тему «Календарно-обрядова поезія» ми знайомились з поняттям пісня, говорили про особливості народних пісень, розрізняли видові категорії. Тож давайте пригадаємо вивчений матеріал.
·        Яким чином ми сплануємо нашу діяльність?
Перше, що ми зробимо, переглянемо відеоролик «Легенда про пісню». Але передивляючись відео подумайте: Яку роль відіграють пісні в житті людини? І декілька учнів попрацюють з картками, в яких є вже твердження про роль пісні в житті, і відберуть ті, які вони вважають правильними.
Очікувана відповідь: Пісня супроводжує людину все життя від народження до смерті.
А також ми прослухаємо відповіді учнів, які працювали з картками.
А зараз попрацюємо у групах       Слайд 2
І група- перед учнями набір слів, їм потрібно відібрати і обговорити ті, які у них асоціюються з поняттям пісня, а потім повинні захистити свою роботу.
Відповіді: життя, доля, сум, радість, доброта, душевність, турбота, ніжність, кохання.
ІІ група- співвіднести правильно частини прислівїв
Відповіді: Яка пташка, така й пісня.
                   Де праця, там і пісня.
                   Швидко пісня співається, та не швидко складається
                   Як з такою піснею, то ліпше без неї
                   Гарно ти співаєш, та слухати не хочеться
ІІІ група- створити сенкан до поняття пісня
ІV група- прочитати і скласти із запропонованих куплетів колискових пісень власну
Висновок : Отже ви молодці, перша група аргументувала свої думки, друга група проявила логічне мислення, третя проявила свої творчі здібності, а четверта створила свою власну пісню.
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.    Слайд 3
1.Ви знаєте,  що пісні є народні і літературні. І ось таку чудову поезію про одвічні людські цінності написав Максим Тадейович Рильський.
З біографією письменника ви ознайомитесь самостійно вдома. Користуючись матеріалом із підручника,  ви заповните таблицю, яку бачите на екрані ( я знаю - +, для мене нове – v, про це я хотів дізнатись більше - ?) і готові відповіді принесете на наступний урок. За допомогою таблиці намалюємо карту інтересів і побачимо, які знання ви отримали (роздруковані таблиці роздати учнім).
2. А тепер я пропоную вам прослухати у авторському виконанні поезію «Пісні».    Аудіозапис.  Слайд 4
·        Скажіть, будь ласка, чи можна по інтонації автора сказати, як він ставиться до пісні?
·        Які почуття викликають у поета пісні?
Текст цього вірша є у підручнику і я пропоную дібрати вам ключові слова, які підкажуть про вияв поваги до «братніх пісень»
Слайд 5
·        Що ви можете сказати про ставлення автора до братніх на землі пісень?
·        До чого автор закликає у своєму вірші?
·        А чи знаєте ви пісні інших народів?
·        Чи схожі вони з українськими піснями?
·        А які вам пісні подобаються найбільше?

Слайд 6
·        Виберіть той куплет, який вам найбільше сподобався і виразно прочитайте, аргументуйте свою відповідь.
Висновок : Отже, ми сприйняли та усвідомили поезію на власному рівні, визначились, що кожен народ має свої незнищенні духовні цінності,  і ми повинні з повагою ставитись до них.
   V. Рефлексія    Слайд 7
1. Що нового ви дізналися на уроці?
2. Що було найцікавіше на уроці?
3. Де можна застосувати здобуті вами знання?
VІ.  Оцінювання.
Учні самостійно себе оцінюють за урок, працюючи з карткою само оцінювання.
VІІ.  Домашнє завдання.      Слайд 8

Опрацювати біографію письменника, заповнити таблицю, вивчити вірш напам’ять.